Sveriges studerande ungdoms helnykterhetsförbund – historik till 40-års jubileum 1936
Sveriges studerande ungdoms helnykterhetsförbund SSUH, startade 1896 och var en del i en större nykterhetsrörelse som expanderade kraftigt i början av 1900-talet. Förbundets medlemsantal nådde en kulmen 1908 med föreningar vid de flesta universitet och högskolor.
SSUH arbetade för total avhållsamhet från alkohol. Efter hand kom verksamheten att utvidgas från att ha handlat om rena alkohol- och nykterhetsfrågor till att omfatta även folkbildning i samhälleliga- och sociala frågor.
Från början var SSUH en studentorganisation, men senare var många av medlemmarna gymnasieelever.
Läs mer om SSUH:s verksamhet i historiken till förbundets 40-års jubileum till höger.
Om du använder en text som källa ska du alltid ange vem som skrivit texten. Om det är en arkivhandling ska du ange var (i vilket arkiv) originaltexten finns. Om det är en bok eller artikel ska du ange utgivare och år om informationen finns tillgänglig.
Författare
Gunnar Gerdner
Skapad
1936
Utgiven av
-
Objekt-ID
Stockholms stadsarkiv
SE/SSA/0919/Sveriges studerande ungdoms helnykterhetsförbund SSUH F8 volym 9
Har du frågor om texten ska du kontakta det arkiv, museum eller bibliotek där originaltexten finns. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.