Bilden visar en fint dekorerad golvtegelplatta av glaserat rödgods med en fransk lilja på. Golvtegelplattan är ca 20 x 20 cm och är ett arkeologiskt fynd från Kvarteret Penelope på Lilla Nygatan 6 i Gamla stan.
På 1200-talet var Stockholm en trästad där endast bykyrkan och klostren var byggda i tegel. De många stadsbränderna gjorde att myndigheterna genom olika burspråk (förelägganden) drev på att allt fler hus skulle byggas i sten än trä. Vid medeltidens slut var Stockholm en stad byggd av främst sten och tegel, något som var unikt för dåvarande Sverige.
Föremålet står utställt på Medeltidsmuseet.
Om du vill använda föremålsbilden ska du ange var originalföremålet finns och fotograf (om det finns angivet). Om du använder beskrivningen av föremålet som källa ska du skriva ut url-länken i adressfältet och datumet då du hämtade informationen. Exempel: https://www.stockholmskallan.se/Soksida/Post/10098 Hämtad 2023-06-12
Tillverkare
-
Skapad
-
Utgiven av
-
Objekt-ID
Stockholms medeltidsmuseum
SSM 1859:2
Om du har frågor om föremålet ska du kontakta det museum där föremålet finns. Ange länken till föremålets sida i Stockholmskällan så är det lättare för museet att hjälpa dig.