Det har i alla tider varit svårt att slippa undan städning av hus och hem. När jord, småsten och damm letat sig in i skrymslen och vrån så har kvasten tagits fram.
Den medeltida borsten på bilden har troligen haft ett skaft och tillhört en kvast vilken använts för att sopa rent i eller utanför huset med.
Borsten är ca 12 cm lång och är ett fynd från utgrävningen på Helgeandsholmen 1978-1980.
Föremålet står utställt på Medeltidsmuseet.
Om du vill använda föremålsbilden ska du ange var originalföremålet finns och fotograf (om det finns angivet). Om du använder beskrivningen av föremålet som källa ska du skriva ut url-länken i adressfältet och datumet då du hämtade informationen. Exempel: https://www.stockholmskallan.se/Soksida/Post/10098 Hämtad 2023-06-12
Tillverkare
-
Skapad
-
Utgiven av
-
Objekt-ID
Stockholms medeltidsmuseum
SSM 70111:17282
Om du har frågor om föremålet ska du kontakta det museum där föremålet finns. Ange länken till föremålets sida i Stockholmskällan så är det lättare för museet att hjälpa dig.