Konstnär: Blom, Fredrik (1781-1853), Appeltofft, Hella (1901-1969).
Sjöhistoriska
Port till Galärvarvet
Galärvarvet var ett område på Djurgården som fram till 1969 var en del av Stockholms örlogsvarv. Området var militärt och stängt för allmänheten. På 1830-talet inhägnades området av en tegelmur byggd i gotisk stil. Huvudentréns torn heter Götiska porten. Muren samt porten har ritats av arkitekt Fredrik Blom (1781-1853).
Blom hade en lång karriär och många av hans byggnader finns kvar än idag, exempelvis Rosendals slott, Skeppsholmskyrkan och regementsbyggnaderna i kvarteret Krubban.
Ritningen här är en kopia av Bloms ritning. Kopian är gjord av konstnären Hella Appeltofft (1901- 1969) för skeppsbyggeriutställning på Sjöhistoriska museet 1958. Originalet finns på Riksarkivet.
Idag ligger Galärvarvskyrkogården och flera museer innanför muren.
Om du vill använda konstverket som källa eller använda det i något annat sammanhang ska du ange konstnär och år. Du ska också alltid ange var originalkonstverket finns. Om du använder beskrivningen av konstverket som källa ska du skriva ut url-länken i adressfältet och datumet då du hämtade informationen. Exempel: https://stockholmskallan.stockholm.se/post/4717 Hämtad 2023-06-12.
Konstnär
Blom, Fredrik (1781-1853), Appeltofft, Hella (1901-1969)
Om du har frågor om konstverket ska du kontakta det museum, arkiv eller bibliotek som har originalet. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.