Klassfotografi från klass 7 på Wallinska skolan år 1904.
Wallinska skolan startade redan 1831 och var det första högre skolan för flickor i Stockholm. Skolan startades av historikern Anders Fryksell som hade uppmanats av pastorn, och sedermera ärkebiskopen, Johan Olof Wallin att starta en högre flickskola. De ämnen som lästes var bland annat kristendom, svenska, tyska, franska, historia, geografi och handarbete.
1870 inrättades en gymnasieavdelning på skolan och 1874 fick skolan studentexamensrätt, det vill säga eleverna kunde nu ta studentexamen vid den egna skolan. Wallinska skolan var den första flickskolan i Sverige med studentexamensrätt.
Om du använder en text som källa ska du alltid ange vem som skrivit texten. Om det är en arkivhandling ska du ange var (i vilket arkiv) originaltexten finns. Om det är en bok eller artikel ska du ange utgivare och år om informationen finns tillgänglig.
Författare
Julius Grape (1868-1955)
Skapad
1904
Utgiven av
-
Objekt-ID
Stockholms stadsarkiv
SE/SSA/0317/ Wallinska skolan F6 volym 1
Har du frågor om texten ska du kontakta det arkiv, museum eller bibliotek där originaltexten finns. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.