Centralsaluhallen
Här låg Centralsaluhallen! Vid Kungsbron och Klara sjö låg en saluhall för kött, fisk, grönsaker och blommor från 1912, samma år som Stadshuset började byggas. Den sista byggnaden revs 1985.
I början av 1900-talet bestämde Stockholms stadsfullmäktige att staden skulle bygga ett stort slakthus i Enskede och en centralsaluhall intill Centralstationen. Det nya slakthuset och saluhallen skulle förbättra hygienen.
I saluhallen sålde leverantörerna sina varor i "både parti och minut". Partihandel var stora mängder av en vara som bara såldes till affärer. Affärerna sålde sen vidare varorna till kunder. Minuthandel kallas också detaljhander. Det är när kunder köper mindre mängder av en vara, till styckpris till exempel.
När Centralsaluhallen öppnade 1912 var det mest kött och fisk som såldes där. Senare började också handel med grönsaker och blommor. Längs vattnet byggdes ytterligare en saluhall på 1930-talet: Klarahallen.
Vid saluhallarna låg också restauranger, cafeer och olika butiker.
1962 flyttade en stor del av handeln till Årsta partihallar istället. Delar av saluhallarna började rivas. Den sista saluhallsbyggnaden revs 1985.
Dagens kontors- och affärsbyggnader byggdes på 1990-talet.