Arbetare och tjänstemän vid Byggnadsdepartementet vid Stockholms örlogsvarv
Stockholms örlogsvarv var ett av flottans (sjöförsvarets) skeppsvarv. På varvet byggdes och reparerades skepp för flottan. Varvet ingick i Stockholms örlogsbas som var den svenska marinens centrala bas. Det var även en av stadens största arbetsplatser.
Många olika yrken behövdes på varvet, både arbetare och tjänstemän. Byggnadsdepartementet ansvarade för byggande och underhåll av byggnader på flottans område.
Under 1800-talet var arbetsförhållandena mycket dåliga. Arbetet var tungt, lönen liten och arbetarna frös. Det förekom även fysiskt bestraffning.
Under 1900-talet förbättrades förhållandena något, även om arbetet fortfarande var tungt. Många trivdes ändå och blev kvar länge. Facket var starkt under hela 1900-talet. Förmåner som sjuklön och möjlighet att gå i pension vid 60 infördes. Det fanns också en stark gemenskap bland de som arbetade på varvet.
Om du vill använda fotografiet som källa eller använda det i något annat sammanhang ska du ange all information om fotograf och år som finns tillgänglig. Du ska också alltid ange var originalfotografiet finns. Om du använder beskrivningen av fotografiet som källa ska du skriva ut url-länken i adressfältet och datumet då du hämtade informationen. Exempel: https://stockholmskallan.stockholm.se/post/4548 Hämtad 2023-06-12.
Vill du beställa en högupplöst version av fotografiet, har du frågor eller vill du bidra med ytterligare information om det? Då ska du kontakta det museum, arkiv eller bibliotek som har fotografiet i sina samlingar. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.