Många olika yrken behövdes på Stockholms örlogsvarv. Ett av yrkena var segelsömmerska.
Segelmakarverkstaden låg på östra Skeppsholmen i den byggnad som kallas Södra fundamentet.
Tora Hultgren, som föddes 1887 arbetade som segelsömmerska på örlogsvarvet mellan 1914-1947. Så här beskriver hon arbetet vid segelmakarverkstaden:
Jag kom in på varvet 1914. Man hade inte så mycket anseende den tiden som arbetare, inte. Det var en kolossal klasskillnad på arbetare och kontorspersonal. Vi arbetade i samma hus som kontorspersonalen.
Vi hade inga ackord på den tiden, jag fick börja med 2:50 i daglön och 60 timmars arbetsvecka.
Det var mest reparationsarbeten, allt som hör till båtarna. Det var det mest omväxlande arbete man kan tänka sig: mattor, som syddes ihop, flaggor m m. Dom som arbetat där länge, visade hur man skulle sy en flagga. Lokalen där vi skulle arbeta var inte så grann. Den var stor och rymlig med många fönster. I en hörna stod en jättestor kamin och den skulle värma upp den stora lokalen. Efter helguppehåll fick vi linda in oss i filtar. Det eldades inte innan vi kom. Ganska primitivt. Men vi trivdes i alla fall.
(Ur intervju med Tora Hultgren som gjordes av Sjöhistoriska museet när varvet flyttade från staden 1969. Galärvarvsundersökningen, intervju nr 78:1).
Tora Hultgren är längst till höger på bilden.
Idag finns Skeppsholmens folkhögskola som bland annat utbildar båtbyggare i byggnaden.