Handskrift
Text
Författare: Överståthållarämbetes äldre kansli. Stadsarkivet

Order om att bödeln och hans folk ska behandlas med respekt

I 1600-talets Sverige ville folk i allmänhet inte ha med skarprättaren och hans folk att göra. Det ansågs vanhedrande. 1699 vill kungen ändra på det. I ett kungligt brev kräver han att bödeln ska behandlas som ärligt folk.

Med anledning av detta författar Överståthållarämbetet denna skrivelse till Stockholms borgerskap där man understryker att skarprättare inte längre ska vara "oährlige ansedde, eller wara afstängde ifrån annat ährligit folckz omgänge, utan att dhe medh sine hustrur, Barn och tienstefolck skola äfwen som annat ärligit folck blifwa lidne och ansedde".

Stadens borgmästare och råd får nu till uppgift att kungöra denna order, det vill säga se till att folk känner till den, samt se till att den efterlevs. Borgmästare och råd förväntas även hjälpa bödeln om han fortsatt behandlas illa. 

 

Mer i Stockholmskällan

Relaterade poster och teman

Uppdaterad