En roman som till stor del utspelar sig i Stockholm under andra världskriget.
Karl flyttar från sin fattiga familj i ett litet samhälle i Sörmland till huvudstaden. Han hoppas hitta arbete och få ett bättre liv. Klassklyftorna är avgrundsdjupa och Karl är kommunist. Han får ett jobb som vaktmästare på Stockholms högskola.
Han cyklade längs Drottninggatan för sitt andra möte, men han hade inga förhoppningar. Sopor och latrin var allt han kunde få. Det var bara att hålla käft och inte kräva mer.
På vänster sida passerade han en välkrattad trädgård i anslutning till ett hus med två flyglar. Skaror av studenter stod och rökte framför det. Karl cyklade förbi fler byggnader som visade att han var framme vid Stockholms högskola. Han såg en vinröd gavelfasad med spetsigt tak och höga kolonner. Dit skulle han. Han hade sett bilder på grekiska tempel och förstod att huset var tänkt att efterlikna dem. Precis som slavar hade byggt Akropolis hade svenska arbetare byggt det här. Men varken slavarnas eller arbetarnas söner fick tillträde till byggnaderna. På partiklubben sa de att inte ens en procent av arbetarnas barn studerade här.
Karl blir djupt förälskad i studenten Viola. Hon kommer också från enkla förhållanden, men har lyckats klättra på samhällsstegen. När Karl smyger sig in i rektorns rum för att hjälpa Viola, blir han påkommen och anklagad för att förbereda ett attentat på skolan. Han skickas iväg till ett interneringsläger i Norrland. 478 sidor.