Fotografi på Skeppsbrokajen 1873. Vid kajen ligger fartyg samt säckar och tunnor med varor.
Foto
Fotograf: Jaeger, Johannes (1832–1908). Sjöhistoriska

Kajen vid Skeppsbron 1873

Skeppsbron – Stockholms äldsta kaj

Skeppsbron var länge Stockholms viktigaste hamn för handel och sjöfart.

Kajen anlades i mitten av 1600-talet. Under 1600- och 1700-talen byggdes det här även palatsliknande hus för att visa upp stadens storhet. De handelsmän som var aktiva inom sjöfarten bodde och hade sina kontor i de pampiga husen. De kom att kallas Skeppsbroadeln.  

Under 1800- och 1900-talen blev Skeppsbron en viktig hamn för både gods- och passagerartrafik.
I hamnen lossades och lastades olika slags varor. Det slitsamma arbetet i hamnen skildras i ”Mina drömmars stad” av Per Anders Fogelström. Huvudpersonen Henning och vännen Tummen får slita hårt för brödfödan.

Senare kom Skeppsbron att bli en hamn mest för passagerartrafik. Båtarna gick längs den svenska kusten och till Finland och Baltikum.

Idag går framför allt lokaltrafik från Skeppsbron. Kajen används även för mindre kryssningsfartyg och statsbesök.

På fotografiet syns i bakgrunden Gustav III:s operahus där han blev mördad. Byggnaden revs 1892 för att ge plats åt nuvarande operabyggnad. 

 

 

Mer i Stockholmskällan

Relaterade poster och teman

Uppdaterad