Fotograf: Stenquist, Karl Edvard (1855 -1901).
Stadsmuseet
Sista Styverns Trappor ned mot Stadsgårdshamnen
På bilden ser man Sista Styverns Trappor som gick nedför Katarinaberget från Fjällgatan till Stadsgårdshamnen. I bakgrunden syns Skeppsholmen och Kastellholmen.
När Stadsgården skulle breddas i slutet av 1800-talet revs trappan 1899.
Förmodligen fick Sista Styverns Trappor namnet efter en krog som låg nere på Stadsgården. Sista styvern kan betyda de sista pengarna, att ens sista slantar spenderades på krogen.
Det äldre namnet på dagens Sista Styverns Trappor var Mikaels Trappgränd. Dagens trappor fick namnet officiellt fastslaget 1967.
Trapporna nämns i romanen Mina drömmars stad (1960) skriven av Per Anders Fogelström.
Även i August Blanches bok Flickan i Stadsgården (1847) nämns Sista Styverns Trappor.
Om du vill använda fotografiet som källa eller använda det i något annat sammanhang ska du ange all information om fotograf och år som finns tillgänglig. Du ska också alltid ange var originalfotografiet finns. Om du använder beskrivningen av fotografiet som källa ska du skriva ut url-länken i adressfältet och datumet då du hämtade informationen. Exempel: https://stockholmskallan.stockholm.se/post/4548 Hämtad 2023-06-12.
Fotograf
Stenquist, Karl Edvard (1855 -1901)
Skapad
1889
Utgiven av
-
Objekt-ID
Stadsmuseet
Stockholms stadsmusem, fotonummer SSME013263
Vill du beställa en högupplöst version av fotografiet, har du frågor eller vill du bidra med ytterligare information om det? Då ska du kontakta det museum, arkiv eller bibliotek som har fotografiet i sina samlingar. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.