Bilden visar ett medeltida enhandssvärd i stål och mässing med en sexsidig fasettformad svärdsknapp. Svärdet är daterad till någon gång mellan 1349 och 1389.
Under 1300-talet användes inte bara svärd i strid utan även lans, yxa, klubba, stridshammare, pil och båge, spjut och stångvapen. Under 1400- och 1500-talen blev de medeltida rustningarna allt mer svårgenomträngliga och längre och tyngre svärd krävdes. Man använde bägge händer för att orka svinga de stora svärden.
Svärdet hittades under en arkeologisk undersökning i kvarteret Tritonia i Gamla stan 1986.
Föremålet står utställt på Medeltidsmuseet.
Om du vill använda föremålsbilden ska du ange var originalföremålet finns och fotograf (om det finns angivet). Om du använder beskrivningen av föremålet som källa ska du skriva ut webblänken och datum. Exempel: Hämtad från Stockholmskällan http://www.stockholmskallan.se/Soksida/Post/?nid=30523 Hämtad 2020-02-16
Tillverkare
-
Skapad
1349 - 1383
Utgiven av
-
Objekt-ID
Stockholms medeltidsmuseum
SSM 51165:1
Om du har frågor om föremålet ska du kontakta det museum där föremålet finns. Ange länken till föremålets sida i Stockholmskällan så är det lättare för museet att hjälpa dig.