Staty av Axel Eliasson, den står på Cap Eliasson som ligger nära Storgårdens badplats.
Grosshandlare Axel Henrik Eliasson kom av en tillfällighet in i Barnens Dags förening och räddade då dess verksamhet. Han ingick redan 1911 i styrelsen för föreningen och verkade där till sin död.
Helt oegennyttigt och utan någon ersättning var det han som organiserade Barnens Dags festen på Stadion varje höst och med sin utveckling av tombolan fick föreningen helt andra ekonomiska förutsättningar för att bedriva verksamhet på Barnens ö. Barnens Dags tombola blev mycket känd och omtyckt, och det annonserades flitigt. Ofta var det roliga skyltar av kända konstnärer bland annat på spårvagnar och husfasader.
Axel Eliasson var född 16 september 1868 i Stockholm och avled i samma stad 23 januari 1932.
Då var han mycket sörjd och saknad av den förening han helhjärtat stött i så många år.
Om du vill använda fotografiet som källa eller använda det i något annat sammanhang ska du ange all information om fotograf och år som finns tillgänglig. Du ska också alltid ange var originalfotografiet finns. Om du använder beskrivningen av fotografiet som källa ska du skriva ut url-länken i adressfältet och datumet då du hämtade informationen. Exempel: https://stockholmskallan.stockholm.se/post/4548 Hämtad 2023-06-12.
Vill du beställa en högupplöst version av fotografiet, har du frågor eller vill du bidra med ytterligare information om det? Då ska du kontakta det museum, arkiv eller bibliotek som har fotografiet i sina samlingar. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.