Byxorna är Elias Sehlstedts första poetiska verk, skrivet under hans tid som gymnasist. Elias Sehlstedt var student i Uppsala i slutet av 1820-talet och i början av 1830-talet. Mellan åren 1852 och 1869 var han tullinspektör i Sandhamn i Stockholms skärgård. Du kan läsa boken i fulltext via länken intill.
Om du använder en text som källa ska du alltid ange vem som skrivit texten. Om det är en arkivhandling ska du ange var (i vilket arkiv) originaltexten finns. Om det är en bok eller artikel ska du ange utgivare och år om informationen finns tillgänglig.
Författare
Sehlstedt, Elias (1808-1874)
Skapad
1832
Utgiven av
P.A. Norstedts & Söner
Objekt-ID
Stockholms stadsarkiv
SE/SSA/Biblioteket/110:4:15
Har du frågor om texten ska du kontakta det arkiv, museum eller bibliotek där originaltexten finns. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.