Teckningen utförd av Axel Ekbom publicerades i tidningen Ny Illustrerad Tidning den 27 juni år 1885 och föreställer sprängarbetet inför Mariahissen byggande. Nymodigheten dynamit var en förutsättning för att bygget skulle kunna bli av. Södermalm var fortfarande mycket otillgängligt vid denna tid och Mariahissen skulle göra transporterna mellan Söder Mälarstrand och Mariaberget mycket enklare.
Om du vill använda konstverket som källa eller använda det i något annat sammanhang ska du ange konstnär och år. Du ska också alltid ange var originalkonstverket finns.
Konstnär
Ekblom, Axel
Skapad
-
Utgiven av
-
Objekt-ID
Stockholms stadsmuseum
-
Om du har frågor om konstverket ska du kontakta det museum, arkiv eller bibliotek som har originalet. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.