Här på slätten, runt medeltidskyrkan, ska det ligga. Husen ska vara höga och långa så att vi får in mycket folk. Och fort ska det gå. Ingen mer trångboddhet och ingen mer förnedring. Vi bryr oss om dem. Ett dagis ska finnas mellan husen. Det ska vara lågt och ha många fönster. Det ska vara idylliskt för barnen med mycket sol, nära hem och inga bilar.
Det var tänkt att bli så bra när miljonprogrammet byggdes i det nya, jämlika Sverige. Det trodde i alla fall politiker och andra som inte skulle bo där. Men Lotta och hennes vänner har det inte så bra när de växer upp i en betongförort under 1970- och 80-talen.
Trots allt tal om det lyckade samhällsbygget utan sociala orättvisor är vardagen full av mobbning, våld, fattigdom och motsättningar mellan olika etniska grupper. Vad hände med drömmen om den bästa av världar?
Den påhittade förorten där romanen utspelar sig heter Stensby–men det skulle kunna vara Tensta.
174 sidor.
Ange titel, författare, utgivningsår och bokförlag om du vill göra en källhänvisning till boken. Om du vill använda Stockholmskällans beskrivning av ett litteraturtips som källa ska du skriva ut länken i webbläsarens adressfält och datumet du var inne på sidan. Exempel: Hämtad från Stockholmskällan. https://stockholmskallan.stockholm.se/post/31292 Hämtad 2023-06-12
Författare
Andersson, Lena (f. 1970)
Utgivningsår
1999
Utgiven av
Natur och Kultur
ISBN-nummer
Stockholms stadsbibliotek
ISBN 91-27-07665-2
Via länkarna på sidan ser du på vilka bibliotek och skolbibliotek boken finns att låna. Har du frågor eller synpunkter angående litteraturtipset ska du kontakta Stockholms stadsbibliotek.
Du som vill använda text, omslagsbild eller annan information från de verk Stockholmskällan tipsar om behöver kontakta respektive förlag. Undantag: Publicerad text blir upphovsrättsligt fri 70 år efter författarens död.