Natten mellan den 31 januari och 1 februari 1953 drabbades kusterna i främst Nederländerna och Storbritannien av en stormflodskatastrof. I Nederländerna dog 1853 personer och i Storbritannien 307 personer. Totalt omkom drygt 2400 människor längs kusterna och på havet. Vattnet steg tre meter över normal nivå och svämmade in över byar och städer längs kusten.
För att hjälpa de drabbade människorna startade en insamlingsverksamhet i Sverige som kallades för Hollandshjälpen. Bland annat samlades pengar in via radioprogram som Lennart Hylands ”Karusellen”
Om du vill använda fotografiet som källa eller använda det i något annat sammanhang ska du ange all information om fotograf och år som finns tillgänglig. Du ska också alltid ange var originalfotografiet finns. Om du använder beskrivningen av fotografiet som källa ska du skriva ut url-länken i adressfältet och datumet då du hämtade informationen. Exempel: https://stockholmskallan.stockholm.se/post/4548 Hämtad 2023-06-12.
Vill du beställa en högupplöst version av fotografiet, har du frågor eller vill du bidra med ytterligare information om det? Då ska du kontakta det museum, arkiv eller bibliotek som har fotografiet i sina samlingar. Ange länken till textens sida i Stockholmskällan så är det lättare för dem att hjälpa dig vidare.